مبلمان ایرانی در دوره اسلامی: از سلجوقیان تا زندیان

همچنین این فرصتی برای مصرفکننده است که بتواند بدون افزایش هزینه چشمگیر مبلمان سفارشی مورد پسند خود را برای ساخت در نظر بگیرد. پشتیها دور تا دور خانه چیده میشدند و برای استقبال از مهمان یا افراد خانواده آماده بودند در گذشته مبلمان به خصوص مدل سلطنتی بیشتر در خانه قشر مرفه و افراد متمول دیده میشد، بعدها طبقه متوسط حداقل یک دست مبلمان راحتی در خانه داشتند. اما برای خانه ها و مکان های مدرن از مبل های راحتی متداول که هندسی و ساده تر هستند، استفاده می کنند. مبل کلاسیک معمولاَ به صورت ست 7 نفره به فروش می رسد. در ادامه به بررسی ویژگیهایی که برای خرید مبل کلاسیک باید به آن ها توجه کرد می پردازیم. پارتیشن یکی از ابزارهای مفید در امر تقسیم بندی فضا می باشد. سبک و یا انواع مبلمان به سه دستهبند کلی دارند، هر دسته از انواع مبلمان به دستههای کوچکتر تقسیم میشود. در حقیقت زیباییشناسی این مادهی طبیعی ترکیبی از ویژگیهایی خاص ارائه میدهد که در هر سبکی قابل استفاده است. البته هر کدام میتوانند به درستی در شکل گیری یک دکوراسیون خوب مؤثر عمل کنند، اما مزایای استفاده از مبلمان چوبی را نمیتوان در یک خانه نادیده گرفت و شاید کمتر خانهای پیدا میشود که احتیاج به گرما و زیبایی طبیعی بافت چوب نداشته باشد.

بهاینترتیب یکنواختی ماشینوار در مورد مبلمان چوب طبیعی ایجاد نمیشود؛ و ازاینرو کیفیت ماندگاری را ارائه میدهد که قابل تکرار نیست در نتیجه عمر دیداری محصول را افزایش میدهد. در سالهای اخیر قیمت انواع مبلمان راحتی و سلطنتی افزایش چشمگیری داشته و تغییر مبل خانه با یکی از انواع مبلمان جدیدی که هر روز در بازار مشاهده میشود، سخت شده است، همچنین با توجه به قیمت مبلمان تامین هزینه خرید مبلمان سفید که محبوب نوعروسان است تا حدی دشوار شده است. امروزه مبلمان به یکی از اصلیترین اجزای دکوراسیون خانه تبدیلشده که تأثیر زیادی در طراحی و زیبایی خانه خواهد داشت. باید با مبلمان متناسب باشد تا یک دکوراسیون بی عیب و نقص را شاهد باشیم. دارای یک تکیهگاه است که میتواند به عقب متمایل شود. بهعنوان بخشی از طراحی داخلی متصل به طبیعت، چوب میتواند خلقوخوی یک اتاق یا خانه را دگرگون کند و یک حس خانگی گرم و صمیمی و واقعاً ارگانیک ایجاد کند. با گذشت زمان و تغییر سبک معماری خانهها و گرایش جامعه به سکونت در خانههایی با متراژ پایین نحوه چیدمان مبل مطرح شد، خانهها نسبت به گذشته کوچکتر شده بودند و چیدمان مبل باید به گونهای میبود که حجم زیادی از فضای خانه اشغال نشود و رفت و آمد راحت باشد؛ بنابراین انواع مبلمان L به بازار آمد.

مبلمان استیل به دلیل فضای زیادی که اشغال میکند، برای خانههایی با متراژ بالا مناسب است، اما افراد زیادی به خصوص تازه عروسها تمایل دارند از مبلمان سفید سلطنتی در خانه خود استفاده کنند. ست میز تلویزیون جلومبلی عسلی روشا از کار های جمع و جور و کمجا است و برای خانه های نقلی و کوچک مناسب است . چیدمان مبل استیل 9 نفره برای فضاهای بزرگ مناسب است. این دو مبلمان هیچ تفاوتی با هم ندارند و دلیل نامگذاری مبلمان سلطنتی به استیل به دلیل استایل خاص و ظرافت آن بود و کلمه استیل از واژه انگلیسی استایل گرفته شده است. هخامنشیان از آرایههای حیوانی که در رأس آنها شیر که مهمترین نقشمایه مذهبی و حکومتی در زمان هخامنشیان بود استفاده میکردند، به گونهای که در پایه نمونههای بسیاری از مبلمان پارسیان پنجه شیر به کار گرفته شده است. در گذشته ایفای نقش مبلمان به عهده پشتیها بود. گروه مبلمان لیپاریس یکی از فعالان پیشرو در زمینه طراحی و تولید انواع مسنوجات چوبی می باشد که در فرآیند ساخت از بهترین متریال روز استفاده می کند. همچنین سعی کنید پایه های مبل را هم بررسی کنید که کاملاً تراز باشد و وقتی که روی مبل می نشینید مبل لق نزند و انحنای پایه ها آنقدر زیاد نباشد که اگر فردی با وزن سنگین روی مبل نشست و یا چند نفر با هم روی مبل نشستند بتواند تحمل کند.

رنگ آمیزی یکنواخت و یکدست زیبایی مبل ها را بیشتر میکند. مبل راحتی دسته گرد، به چند دلیل یکی از محبوب ترین مدل ها است. ست مبلمان کلاسیک چند نفره است؟ علاوه بر کلاف چوبی استفاده از فوم سرد و اسفنج مرغوب در نشیمن و دستههای مبل کلاسیک نقش تعیین کنندهای در راحتی و بالا بردن کیفیت مبل دارد. این سبک از مبلمان راحتی و نرمی دیگر سبکهای مبلمان را ندارد ولی در مقابل به دلیل استفاده از چوب مرغوب و زیاد در کلاف آن قیمت آن عمر و دوام آن بالا است. منبتکاری روی چوب مبلهای استیل نسبت به مبلهای کلاسیک بیشتر بوده و همچنین بسیار ظریف طراحی میشوند. مبلهای کلاسیک از نظر ظاهری شباهت های بسیاری با مبل استیل دارند. سوالی که همیشه پرسیده میشود این است که تفاوت مبلمان استیل با مبلمان سلطنتی چیست؟ معنی آن چیست؟ محصولات زیستی از هر مرحله از فرآیند تولید قابل استفاده مجدد و مجدداً قرار میگیرند. نکتهای که باید قبل از خرید انواع مبلمان استیل به آن توجه کنید متراژ خانه است.