مبلمان ایرانی در دوره اسلامی: از سلجوقیان تا زندیان

تنوع بالا، هزینه کمتر و راحتی در استفاده از دلایلی ست که بسیاری این مدل و سبک از مبلمان را به مدلهای خشک و رسمی استیل و کلاسیک ترجیح میدهند. ابر و فوم به کار رفته در مبلهای استیل در مقایسه با مبلهای راحتی به مراتب کمتر است و همچنین مبلهای راحتی از نظر طراحی کاملا ساده هستند، اما در مقابل، مبل استیل دارای منبت کاری ها و نقش و نگارهای فراوانی میباشد. خیلی از چیزهایی که در اتاق خواب انبار کرده اید یا گوشه آشپزخانه جای داده اید اصلا به کارتان نمی آید. برخی از وسایل هستند که مناسب فصول دیگرند برای مثال بخاری را می توانید فعلا جمع کنید و در انبار تا رسیدن زمستان، نگهداری کنید. این سبک از مبلمان برای دکوراسیون سنتی و کلاسیک مناسب است و باید اقلام دکوری با توجه به ویژگی های سبک کلاسیک انتخاب شود. شما می توانید همین حالا از محصولات ارائه شده در این صفحه دیدن کنید و مناسب ترین آن را با توجه به سلیقه و بودجه ای که در اختیار دارید خریداری کنید. اگر تمایل دارید برای سال نو کاری جدید و کم هزینه انجام دهید، ظرف های زیبا و ارزشمندی که دارید را کنار هم در سطحی مناسب به نمایش بگذارید.

هدف از برگزاری این نمایشگاه ها در دهه پنجاه میلادی آشنا کردن عموم مردم با این سبک برای بازاریابی در حوزه مربوطه بوده است که به نظر می رسد این موضوع به موفقیت بیش از انتظار دست یافته بود. مقایسه بعدی در بخش فلسفه وجودی این دو است. به همین دلیل است که تنها بر خلاف مینیمالیست ها در به کارگیری رنگ های متنوع دستشان باز بوده و برای خود و خانه محدودیتی قائل نمی شوند. مثلاً به دلیل برودت و سرمایه طولانی در این کشورها ( منظور کشورهای حوزه اسکاندیناوی ) بیشتر سعی بر این است که محیط داخلی خانه گرما بخش افراد و علیه کننده بر سرمای طولانی مدت بیرونی باشد. در این بین تمام الگوهایی که دکوراسیون اسکاندیناوی در بطن خود جای داده و با سبک خود به جای جای جهان صادر می کند بر پایه افسانه سازی و سیاست های نژادی انسان شکل گرفته و طراحی شده است.

با فراگیری این موضع از سال های اولیه دهه پنجاه تا اواخر دهه هفتاد میلادی همه جوایز طراحی به طراحان سبک دکوراسیون اسکاندیناوی دادده می شد و کالاهای ساخته شده با ویژگی های این سبک به سرعت در میان عموم شناخته می شدند. در این صورت کافیست یک کاور مبل یا پیراهن برای مبل های خود تهیه کنید. بهتر است به فکر تهیه جایگزین باشید. به جای تعویض میلمان چرا تنها پارچه رومبلی را عوض نمی کنید؟ اگر سبک کلی منزل شما کلاسیک است و قصد اضافه کردن یک مبل راحتی به فضا را دارید، این مبل گزینه مناسبی برای شماست. این سبک دکوراسیون که به آرامی در حال رشد بود در پنج کشور دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد شکوفا شد. از سوی دیگر تفاوت های نیز بین آن دو پدید می آید که فرق بین این دو سبک را نمایان می کند. به همین دلیل ما هر قطعه را با جزییات طراحی و مطمین میشویم به رفاه حال افراد کمک میکنیم در نتیجه عملکرد آنها افزایش میابد. گفته میشود که بیشتر مبلهای راحتی اندازهی مشابهی دارند و تفاوت آنها بیشتر به سبک، رنگ و نوع پارچه مبلی آنها برمیگردد.

مزیت آنها نسبت به پارچه مخمل، نداشتن خواب و عمر طولانی است. دکوراسیون اسکاندیناوی در اوایل قرن بیستم شکل گرفت و به عنوان یک جنبش در طراحی مطرح شد. از اوایل سال ۱۹۳۰ طراحان دیگری وارد این عرصه شده و سعی در تکامل و ورود سبک های خود در این زمینه شدند. در غیر این صورت شما با یک تصویر عجیب و غریب و ناخوشایند رو به رو خواهید شد که اصلا زیبا نخواهد بود. مبلمان اداری در دنیای مدرن امروز تبدیل به یک ضرورت شده است. مبل شزلون – مبلمان شزلون هم ایده گرفته از تختهای قدیمی پادشاهی است اما با تغییراتی در دکوراسیون مدرن هم جای گرفته است. در سال ۱۹۵۴ نمایشگاهی با عنوان طراحی در اسکاندیناوی برگزار شد که در حوزه مد و برای دکوراسیون مدرن بنا شده بود. از طراحی های صنذلی و مبلمان گرفته تا لامپ ها و پارچه های چاپی، همگی متأثر از طراحی سبکی بودند که هنوز نام اسکاندیناوی بر آن نهاده نشده بود. و بر خلاف نام نمایشگاه که در حوزه مبلمان بود به هیچ وجه این نمایشگاه خود را به کالای خاصی مثل مبلمان محدود نکرد و تمام موارد مورد استفاده در دوره خود را به بررسی گذاشته و پیشنهاداتی ارائه می داد.